© toudy 2004
   Obrázok-náhľad
   
  Streda, 1. Február 2023
Sviatok má Tatiana
Škodula 105 Targa
 

Škoda 105 Beach Targa

Na začiatku to bola Škodula 105L model M verzia Targa (existuje aj Škodul buggy a ešte aj Škodula cabrio paparazzi zábery z nakrúcania video klipu Horkýže Slýže v roku 2003) s odrezanou strechou (ako PaPa mobil) tak, že obidve postranné bočnice zostali zachované kvôli tuhosti karosérie. Po čase sa síce objavili prasklinky (po tých "testovacích" jazdách po poli), no tieto vôbec nenarušili tuhosť kasne. To znamená, že funkčnosť všetkých dvier zostala zachovaná.
Pôvodný zámer bol úplne iný. Vo veľmi rýchlom čase (cca. 2 hodiny práce) bola strecha preč. Zo zostávajúceho tapacírungu sme oblepili vyčnievajúce kovové časti. Na prvú verziu (asi aj poslednú) Škodule celkom podarený design.

So Škodulkou som najazdil čo-to po cestách a hlavne necestách. Na ceste škodulka mala premiéru pred Baumaxom na Lieskovskej ceste a potom na Dolných Honoch. Ďalej som už nepokúšal osud až na akciu z Manga (august 2003), kde trebalo po štátnej ceste prejsť takých cca. 60m a v tom som za proti idúcim autom zbadal "občanov v čiapkach" na Fabii. V tom momente som "podradil" a už už som sa dral do odbočky doľava. Samoška čiapkári ihneď spozorneli (okamžite išli po mne ako po udenom) a poďho za mnou. Ovšem, ja znalec oblastného terénu som po cca. 400m odbočil do polorozbahneného poľa a to bola moja záchrana. Vedel som, že kým to oni obídu, to bude trvať cca. 5-7 min., ja už budem v klídku na chate. Prevtelil som sa do "rally jazdca", kde jediným cieľom bolo sa čo najrýchlejšie a za každú cenu sa dostať mimo čiapkárov. Vedel som, že oni do poľa s leštenkou nepôjdu, nemali by šancu. (Možno by som ich musel ešte aj vyťahovať) Bol to adrenalínček a tomu zodpovedala aj moja jazda. Zátačky šmykom (Power slide), skok cez vetrolam a maximálne zrýchlenie na poli (rýchlosť bola tak 75km/h, mám aj svedka) to boli moje tromfy. Po tých cca. 6 minútach sa čiapkári objavili. Samozrejme im už asi končila šichta, tak sa im ani nechcelo z hlavnej odbočiť na poľnú cestu a tak kontrolovali situáciu z dostatočnej vzdialenosti. Bolo ich vidieť z diaľky ako sliedia. Po minútke to vzdali. Snáď ste čiapkári nečakli, že sú tak blbý, že vám padnem rovno do pasce? Ha-ha-ha. Tentokrát opäť zvíťazili akčné filmy. Po tých rokoch sa na človeka čo-to nalepí (už som to nie raz použil) a ešte keď si to aj vyskúša, nie je o čom.

Keby konštruktéri vedeli čo postavili, určite by sa nemuseli na tú dobu hanbiť. Prejsť čerstvou oráčinou cez pole, skok cez železničnú trať, prebrodenie sa cez rozblátenú oráčinu v 70km/h, vyskúšanie si kaskadérskeho kúska-vyskočenie za jazdy (august-september 2002) so Škodule v 40km/h,...bola úplná hračka. Vidno, výkyvné poloosi robia svoje...ešte mať tak 4x4,... Dosť bolo sna, na to sú iné autá. Škodula slúži hlavne ako približovadlo na vzdialenú pláž, na opekanú rybu, kofolu a zmrzku. Pri naleštených plecháčoch je ako bombová atrakcia. A ako najväčšiu radosťz nej má Braňov syn.

Škodula 105 Targa má v základnej výbave:
-stereo rádio s kazeťákom
-autoanténa integrovaná do čelného skla
-šíber (bez možnosti zatiahnutia za jazdy)
-farba fialovoho hnedá bez metalického efektu

Extra výbava Škoduly 105 Targa:
-teplomer oleja

Úpravy na Škodule 105 Targa:
-ochranný plech (zvyšok z odrezanej strechy) pod palivovými nádržami
-odstavenie ľavej časti palivovej nádrže
-nové tlmiče
-zrušenie zámkov dverí (načo)
-premiestnenie tachometra do batožinového priestoru (tacháč nie je nutné vidieť)

Fotky Škodula 105 Targa Beach
PC070001.jpg PC070002.jpg PC070003.jpg PC070004.jpg
PC070005.jpg PC070006.jpg PC070007.jpg PC070008.jpg
PC070009.jpg PC070010.jpg PC070011.jpg Škodula Cabrio-anténa
PC070013.jpg PC070014.jpg PC070015.jpg PC070016.jpg
Škodula Cabrio-prístrojovka-2 z ľava teplota oleja Škodula Cabrio-prístrojovka-2 z ľava teplota oleja Škodula Cabrio-prístrojovka-2 z ľava teplota oleja PC070020.jpg
Škodula Cabrio-ocharnný plech palivových nádrží Škodula Cabrio-ocharnný plech palivových nádrží Škodula Cabrio-rýchlomer Škodula Cabrio-rýchlomer
Škodula Cabrio-rýchlomer PC070026.jpg PC070027.jpg PC070028.jpg
PC070029.jpg PC070030.jpg


Existuje aj ďalší exemplár Škodulky offroad:
-hlavné komptenty sú zo Š100 (motor, prevodovka, nápravy)
-karosériu tvorí trubkový rám
-prevodovka má asi upravené rýchlostné stupne vzhĺadom na účel použitia pri zvážke sena v kopcovitom teréne.
-no neurob si to!

Fotky Škodula offroad (foto: Jana Kejstová, s povolením autora)
Škodula OFF Road Škodula OFF Road

 

Existuje exemplár Škodulky pre filmové účely:
-karoséria Š100 ma zvarené všetky dvere
-farba je úplne úžasná!

Fotky Škodulky cabrio
Škodula CABRIO Škodula CABRIO Škodula CABRIO Škodula CABRIO
Škodula CABRIO Škodula CABRIO Škodula CABRIO Škodula CABRIO
Škodula CABRIO

 

E-mailom mi prišlo...Škoda off road:
-no comment
videoSúbor na stiahnutie

 

Existuje aj exemplár Škodulky Aqua na vodné športy:
Fotky Škodulky Aqua

Škodula Aqua Škodula Aqua Škodula Aqua Škodula Aqua
Škodula Aqua Škodula Aqua Škodula Aqua Škodula Aqua
Škodula Aqua Škodula Aqua Škodula Aqua